Autor: CMC Markets

Pieniądze na tle wykresów
Gospodarka

Inflacja będzie wpływać na dalsze decyzje banków centralnych?

W świetle rosnącej inflacji inwestorom w oczy zaczyna zaglądać ryzyko ewentualnego zacieśniania polityki pieniężnej. O ile o wczorajszym komunikacie RPP rynek szybko zapomniał, o tyle na notowania walut wpłynęły słowa Janet Yellen. Dziś z kolei poznamy decyzje Banku Anglii. Obserwowana od początku tygodnia presja podażowa na PLN obecna jest również dziś, ale ostatnie godziny przyniosły delikatną ulgę.

CZYTAJ WIĘCEJ
GPW - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie - Grafika ilustracyjna
Gospodarka

GPW: listopad najlepszym miesiącem dla WIG20 od niemal 20 lat, wzrosty będą trwać?

Poniedziałek przyniósł spadki na giełdach, zarówno w Warszawie, jak i za granicą. Przyczyną nie była jednak oficjalna nominacja Janet Yellen na sekretarza stanu USA, ale chęć realizacji zysków po doskonałym listopadzie. Dla WIG20 był to najlepszy miesiąc od października 2001 r. Dalsze wzrosty w grudniu nie są jednak wykluczone, pod warunkiem, że „paliwa” będą dostarczać im kolejne doniesienia o postępach w produkcji i dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19.

CZYTAJ WIĘCEJ
Wykresy giełdowe
Gospodarka

Wysokie obroty na GPW potwierdzają wagę wzrostów WIG20

WIG20 rośnie na fali optymizmu globalnych inwestorów, którego papierkiem lakmusowym są historyczne szczyty S&P500. Wartość obrotów na GPW poziomie ponad miliarda złotych jest sygnałem świadczącym o znaczeniu tych zwyżek. Słabe dane z gospodarki mogą paradoksalnie sprzyjać wzrostom wycen akcji, utwierdzając inwestorów w przekonaniu, że banki centralne będą nadal stymulować gospodarkę.

CZYTAJ WIĘCEJ
Franki szwajcarskie i polski złoty
Gospodarka

Wyrok TSUE ws. frankowiczów coraz bliżej. Obawy przybierają na sile i ciążą GPW i złotemu

Bieżący tydzień będzie bardzo ważny zarówno dla warszawskiej giełdy, jak i całej polskiej gospodarki. Już w czwartek poznamy bowiem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczący kredytów indeksowanych do szwajcarskiego franka. Obawy związane z tym wydarzeniem ciążą zarówno GPW, jak i polskiemu złotemu, od dłuższego czasu, jednak we wtorek i w środę mogą przybrać na sile. Największa zmienność może się pojawić na spółkach sektora bankowego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Szwajcarskie franki i polskie złote
Gospodarka

Wyrok TSUE ws. frankowiczów coraz bliżej. Pogrąży złotego?

Warto obserwować złotego, któremu ciążą obawy o skutki orzeczenia TSUE i realizacji obietnic wyborczych. Ewentualne naruszenie poziomu 4,4 na EUR/PLN i jednoczesne wzmocnienie się USD/PLN znacznie powyżej 4,00 może być zwiastunem nadchodzącej paniki. Poziomy na wykresie i spekulacyjne reakcje inwestorów w krótkim terminie mogą być wtedy ważniejsze od kwestii makroekonomicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Franki szwajcarskie
Gospodarka

Kurs franka szwajcarskiego zbliża się do 4 zł

Inwestorzy odwracają się od walut uznawanych za ryzykowne, co skutkuje przeceną złotego. Zyskują za to „bezpieczne przystanie”, takie jak frank, przez co kurs CHF/PLN osiągnął poziom najwyższy od wiosny 2017 r. Uczestnicy rynku walutowego obawiają się nasilenia globalnego spowolnienia gospodarczego. Najnowsze decyzje banków centralnych w Azji i Nowej Zelandii utwierdzają ich w przekonaniu, że ryzyko realizacji takiego scenariusza jest realne.

CZYTAJ WIĘCEJ
Grafika ilustracyjna - Wskaźniki giełdowe i zarys mążczyzny rozmawiającego przez telefon
Gospodarka

Inwestorzy na GPW ofiarą obaw o chiński odwet na amerykanach

Ogłoszenie chińskich ceł odwetowych na dobra importowane z USA wystraszyły globalnych inwestorów. Co więcej, obawiają się oni, że Chiny zaczną sprzedawać amerykańskie obligacje, co mogłoby zachwiać delikatną równowagę na rynkach akcji. Lęki te pogrążyły wczoraj notowania akcji, również w Warszawie. Aktualnie kluczowym wsparciem dla WIG20 jest pułap 2100 pkt. i można się obawiać, że popyt na akcje nie pojawi się dopóki notowania nie spadną do tego właśnie poziomu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pliki dolarów na tle wykresów gospodarczych
Gospodarka

Fed pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Inwestorzy walutowi zawiedzeni

Ogłoszenie decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) w czasie, gdy najwięksi inwestorzy byli na majówce, rodziło możliwość potencjalnych ataków spekulacyjnych. Jednak notowania walut, w tym złotego, pozostają stabilne. Fed pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, podkreślając swoją „cierpliwość”. Inwestorzy odczytali to jako oddalenie się perspektywy ewentualnego poluzowania polityki monetarnej za oceanem. W efekcie po komunikacie Fed EUR/USD oddało „zyski” wypracowane w środę w ciągu dnia.

CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz Wardyn
Komentarze ekspertów

Eksporterzy wymuszą złagodzenie retoryki Trumpa? Inwestorzy wstrzymują oddech

Wyceny spółek notowanych na GPW zeszły już tak nisko, że analitycy zaczynają zwracać uwagę, iż ich wartości są znacznie zaniżone w stosunku do wartości księgowej. Niestety, rynkom akcji nie pomogły w poniedziałek zapowiedzi dotyczące ograniczenia przez USA dostępu Chin do amerykańskich technologii. Sprzeciw eksporterów zza oceanu może jednak pomóc w zakończeniu eskalacji wojen celnych.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2